خدمات بازرگانی تاجر
نکات مفیدی در حوزه حمل و نقل بین المللی

نکات مفیدی در حوزه حمل و نقل بین المللی

نکات مفیدی در حوزه حمل و نقل بین المللی

اصلی ترین شیوه گسترش کسب و کار و تجارت ، توسعه کسب و کار به صورت بین المللی است و در صورتی که به درستی انجام می شود می تواند سود زیادی به همراه داشته باشد. یکی از ارکان اصلی تجارت بین المللی ، حمل و نقل بین المللی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت. در این مقاله به صورت کامل به بررسی موضوع حمل و نقل بین المللی خواهیم پرداخت.

 

حمل و نقل بین المللی چیست؟

حمل و نقل بین المللی را می توان به صورت حمل و نقل کالا یا انسان میان دو یا چند کشور تعریف کرد. زمانی که شما وسیله ای را خرید و فروش می کنید و این خرید و فروش شما در سطح بین المللی است و محدود به یک کشور نمی شود، نیاز به استفاده از حمل و نقل بین المللی دارید.ممکن است این حمل و نقل بین المللی به روش های متفاوت باشد؛ انتخاب روش این نوع حمل و نقل بستگی به مرز میان دو کشور دارد. برای مثال اگر دو کشور مرز هوایی با یکدیگر داشته باشند، حمل و نقل بین المللی به صورت هوایی خواهد بود. اما کشور ها ممکن است مرز زمینی و یا دریایی با یکدیگر داشته باشند که با توجه به آن ها، روش حمل و نقل انتخاب خواهد شد.

 

کدام روش حمل و نقل بین المللی بهتر است؟

به طور کلی نمی توان جواب واحدی به این سوال داد؛ زیرا هر یک از روش های حمل و نقل بین المللی ویژگی های خاص خودش را دارد و برای شرایط های مربوط به خودش مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال اگر دو کشور با یکدیگر مرز زمینی داشته باشند، می توان از روش حمل و نقل بین المللی زمینی که شامل جاده و راه آهن می شود و هزینه ی کمتری نسبت به سایر روش ها دارد، استفاده کنند.لازم به ذکر است که اگر قادر به استفاده از هر چهار راه جاده، راه آهن، دریا و هوا بودید، باید با توجه به شرایط نوع وسیله و همچنین شرایط افرادی که قرار است حمل و نقل را انجام دهند، تصمیم گرفته شود.

مثلا قرار است وسیله ای با ابعاد بزرگ از کشوری به کشور دیگر منتقل شود؛ این دو کشور نیز با یکدیگر مرز زمینی، هوایی و دریایی هم داشته باشند، باید دید که وسایل را چگونه منتقل کرد. بدون شک انتخاب روش زمینی برای منتقل کردن وسیله ای با ابعاد بزرگ انتخاب مناسبی نخواهد بود و شما باید از راه های دریایی یا هوایی آن را منتقل کنید.

اما اگر شخصی قصد داشته باشد وسیله ای که ابعاد بزرگی ندارد را از کشوری به کشور دیگر منتقل کند، باید با توجه به شرایط خودش روش انتقال را انتخاب کند. به عبارتی دیگر باید بررسی کند که کدام راه حمل و نقل بین المللی برای او به صرفه تر است و با توجه به ارزش وسیله، روش و راه انتقال را انتخاب نماید.

یکی دیگر از ملاک های انتخاب روش حمل و نقل بین المللی، زمان می باشد؛ به عبارتی دیگر باید با توجه به زمان، روش حمل و نقل انتخاب شود. برای مثال وسیله ای باید از کشور X به کشور Y طی دو روز برسد. بدون شک استفاده از راه زمینی مناسب نخواهد بود و باید از راه هوایی این وسیله منتقل شود.

اما عوامل دیگر مانند قانون کشور ها، شرایط محیطی، آب و هوا و کیفیت هم در انتخاب روش حمل و نقل بین المللی تاثیر گذار است و  تاثیر اصلی را هزینه و زمان بر انتخاب یک شخص خواهد گذاشت.

 

روش های حمل و نقل بین المللی

همانطور که گفته شد چهار روش حمل و نقل بین المللی داریم؛ روش هوایی، روش دریایی، روش ریلی و روش جاده ای چهار روش این نوع حمل و نقل هستند.

 

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی مزایا و معایب زیادی دارد. برای مثال استفاده از حمل و نقل بین المللی از راه هوایی، باعث سرعت بخشیدن به حمل و نقل شما خواهد شد. همچنین ایجاد امنیت و البته حمل و نقل آسان هر نوع کالایی با هر ابعاد نیز از مزایای دیگر استفاده از این روش حمل و نقل بین المللی می باشد.

اما همانطور که گفته شد، این نوع حمل و نقل معایبی دارد؛ یکی از اصلی ترین معایب یا شاید دلیل انتخاب نکردن این روش، پرداخت هزینه زیاد می باشد. اکثر تاجران و منتقل کنندگانی که این روش را انتخاب نمی کنند، مطمئنا یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب نکردن شان، همین هزینه زیاد می باشد.

امکان لغو پرواز و همچنین پرداخت مالیات اضافی  را می توان از دیگر معایب و مضرات استفاده از این نوع روش حمل و نقل بین المللی بیان کرد.

البته بدون شک در حمل و نقلی که زمان در اولویت اول باشد، این روش بسیار کاربردی و مفید خواهد بود. استفاده از این روش حمل و نقل می تواند از نظر زمانی شما را بسیار جلو بیندازد و کار های تان را بدون دغدغه پیش ببرد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، این روش حمل و نقل نسبت به روش های دیگر مزایای بیشتری دارد و با توجه به شرایط، می توانید یکی از اصلی ترین انتخاب های افراد برای جا به جایی وسایل یا حتی خودشان باشد.

 

حمل و نقل دریایی

همانطور که می دانید حمل و نقل دریایی با کشتی انجام می شود؛ از این روش برای انتقال کالا و وسایل با وزن بالا استفاده می شود که در این زمینه بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.اگر شما قرار است کالا های سنگینی را به کشور دیگری منتقل کنید و امکان انتقال از راه دریایی را داشتید و از طرفی دیگر از نظر زمانی مشکلی نداشتید، بدون شک بهترین انتخاب شما برای حمل و نقل، همین روش خواهد بود.

از مزایای انتخاب راه دریایی برای حمل و نقل بین المللی می توان به حمل و نقل کالا های بسیار زیاد با وزن بالا، امن بودن انتقال و همچنین هزینه کمتر نسبت به استفاده از راه هوایی اشاره کرد.

اما برخی از معایب استفاده از این روش حمل و نقل نیز امکان بالا بودن مالیات در بنادر، سختی راه و همچنین کند بودن زمان می باشند. استفاده از این روش برای انتقال نیازمند زمان زیادی است. زیرا ممکن است سرعت کشتی نسبت به زمانی برای انتقال باید صرف کنید، کمتر باشد و در این زمینه به مشکل بخورید.

سعی کنید قبل استفاده از این راه برای حمل و نقل کالا های خود، حتما کالا ها را بیمه کنید تا در صورت آسیب دیدگی کالا ها و خسارت دیدن، بیمه تا حدودی مبلغ خسارت را بپردازد و بخش مهمی از ضرر شما از این طریق جبران شود. اما همانطور که گفته شد استفاده از این روش برای انتقال امنیت بالایی خواهد داشت و امکان بروز اتفاق بسیار کم خواهد بود.

 

حمل و نقل جاده ای ( زمینی )

اگر فاصله مبدا تا مقصد نزدیک باشد، یکی از بهترین گزینه ها همین حمل و نقل جاده ای یا زمینی خواهد بود. اما استفاده از این روش برای فواصل دور توصیه نمی شود.

این روش حمل و نقل مزایای زیادی دارد که می توان به هزینه کم، امکان استفاده از هر نوع راه زمینی ( تنوع در انتخاب مسیر ) و همچنین ایمنی تقریبا بالا اشاره کرد. مهم ترین فایده و مزایای انتخاب این روش حمل و نقل بین المللی کم هزینه بودن آن است که امروزه دلیل اصلی انتخاب اکثر تاجران، همین می باشد.

استفاده از این روش معایب مربوط به خودش را دارد؛ برای مثال نیازمند زمان زیادی است ( در صورتی که فاصله مبدا تا مقصد زیاد باشد ) یا حتی کالا های شما هنگام استفاده از این روش ممکن است آسیب ببینند و در جا به جایی ها به آن ها صدمه وارد شود.

از این روش باید بعد از در نظر گرفتن همه شرایط استفاده شود؛ برای مثال اگر فاصله مبدا تا مقصد زیاد بود، استفاده از روش هوایی بسیار مناسب می باشد و سعی کنید به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید.

 

حمل و نقل ریلی

استفاده از راه ریلی نیز یکی دیگر از روش های حمل و نقل بین المللی می باشد؛ استفاده از این روش در کنار مزایایی که دارد، معایب زیادی نیز خواهد داشت. برای مثال خرابی ریل ها ممکن است انتقال کالا ها را با تاخیر چند ساعته و حتی چند روزه مواجه کند.

پیشنهاد می شود به جای استفاده از حمل و نقل ریلی، از حمل و نقل جاده ای استفاده کنید؛ زیرا هم به هزینه کمتری نیاز دارید و هم ممکن است از نظر زمانی سرعت بیشتری داشته باشید.

جمع بندی نهایی

به طور کلی هر روشی از حمل و نقل بین المللی مخصوص به شرایط خاص و وسایل خاص می باشد؛ برای مثال شما نمی توانید کالا های سنگین که فقط می تواند با استفاده از کشتی جا به جا شود را با استفاده از هواپیما و یا قطار منتقل کنید.

پیشنهاد می شود قبل از انتخاب راه برای حمل و نقل بین المللی، تمام جوانب و شرایط را در نظر بگیرید و تمامی عوامل نظیر هزینه، زمان، قانون کشور ها و ... را بررسی کنید و مناسب ترین راه و روش را برای حمل و نقل انتخاب کنید تا هنگام انتقال بتوانید جلوی ضرر و اشتباهات را بگیرید.

 

 خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی تاجر برای بازرگانان ایرانی:

 

  1. امکان بارگیری کالا از دری کارخانه در تمام شهرهای کشور چین
  2. کاهش هزینه های حمل و نقل بین المللی
  3. تسلط کامل به قوانین گمرکی و ترخیص کالا
  4. هماهنگی سریع با فرستنده برای آماده کردن و ارسال محموله
  5. رهگیری آنلاین مرسولات از لحظه تحویل بار تا زمان تحویل به مشتری
  6.  

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه حمل و نقل بین المللی با ما تماس بگیرید.

02158261000