خدمات بازرگانی تاجر
نکات مهم در زمینه ترخیص کالا از گمرک

نکات مهم در زمینه ترخیص کالا از گمرک

نکات مهم در زمینه ترخیص کالا از گمرک

 

ترخیص کالا از گمرک یکی از اصلی ترین کار هایی است که یک تاجر باید هنگام واردات کالا ، انجام دهد. اگر این مرحله توسط وارد کنندگان کالا از کشور های خارجی به درستی انجام نشود، بدون شک امکان تحویل گرفتن کالا و محصولات وجود ندارد و ممکن است تمامی کالاهای تاجر توقیف گردد و یا در انبار گمرک دپو شود.

 

ترخیص کالا از گمرک چیست؟

همانطور که گفته شد ترخیص کالا از گمرک یکی از اصلی ترین مراحل واردات کالا می باشد و وجود نقص در ترخیص، می تواند آسیب زیادی را به وارد کنندگان بزند .

به عبارتی دیگر زمانی که وارد کنندگان می خواهند کالایی را از کشور های خارجی وارد کنند، ابتدا آن کالای خریداری شده به گمرک می رود و وارد کنندگان باید به گمرک مراجعه کنند تا بتوانند کالا ها را از گمرک ترخیص کنند، به این کار، ترخیص کالا از گمرک گفته می شود.

 

اهمیت ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا تاثیر بسیار زیادی بر روی هزینه های واردات نیز خواهد داشت؛ به عبارتی دیگر هزینه ای که وارد کنندگان باید برای ترخیص کالا های شان از گمرک پرداخت کنند، تقریبا بالا می باشد و همین امر موجب افزایش قیمت کالا توسط وارد کننده خواهد شد.

اما وارد کنندگان می توانند با انتخاب یک تیم ترخیص کالای حرفه ای و کار بلد، از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری کنند و هزینه های ترخیص کالا را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند؛ در نتیجه کاهش هزینه های ترخیص کالا، قیمت کالا ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد و بازار آن کالا دارای ثبات تقریبا خوبی خواهد شد.

 

حقوق گمرکی در ترخیص کالا از گمرک به چه معناست؟

به طور کلی حقوق گمرکی به هزینه ای گفته می شود که برای ترخیص کالا به عنوان حقوق ورودی کالا از وارد کننده می گیرند.

پرداخت حقوق گمرکی یکی از مراحلی است که وارد کننده مجبور است این کار را انجام دهد؛ اگر پرداخت حقوق گمرکی انجام نشود، وارد کننده نمی تواند به مراحل بعدی در ترخیص کالا از گمرک برود و کار خود را پیش ببرد.

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک

اما بدون شک ترخیص کالا از گمرک دارای مراحلی می باشد که در ادامه برای شما خواهیم گفت.

 وارد کننده برای ترخیص کالا از گمرک باید مراحل مختلفی را انجام دهد.

 

  1. اظهار کننده کالا

اولین مرحله در بین این مراحل، اظهار کننده کالا نام دارد. در این مرحله باید وارد کنندگان یا همان خریداران کالا، کار های مربوط به اظهار و ارسال مانیفست به گمرک را انجام دهند.

مانیفست به لیست کل محموله و کالا ها گفته می شود که مشخصات تجاری هر کدام از این کالا ها بر روی این لیست مشخص شده است و در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

  1. سرویس ارزیابی و کارشناسان

در مرحله دوم ترخیص کالا از گمرک ارزیابان و کارشناسان گمرک مدارک را به صورت سیستمی مدارک ارسال شده را ارزیابی می کنند و کار های مربوط به کالا های فرستاده شده وارد کننده را انجام خواهند داد.

 

  1. کارشناس

در این مرحله کارشناس بررسی و نظارت بر کالا ها را بر عهده می گیرد و پروانه مورد نیاز را برای وارد کننده صادر می کند. کارشناس، مسئولیت رسیدگی به کالا ها تا زمانی که نزد خودش باشند را دارد.

 

  1. فرستادن سند به کارشناس بازبینی

در مرحله چهارم سند مربوط به کالا ها به کارشناس بازبینی فرستاده می شود تا بررسی های نهایی را انجام دهد و شما را به سمت آخرین مرحله هدایت کند. به طور کلی این مرحله آخرین مرحله ای است که برای ارسال شدن کالا ها به انبار باید انجام شود.

 

  1. انبار و بارگیری

پنجمین مرحله و آخرین مرحله در ترخیص کالا از گمرک ، مرحله فرستاده شدن کالا ها به انبار جهت بارگیری و تحویل آن به وارد کنندگان و خریداران می باشد. در این مرحله کالای شما بعد خروج از انبار، بارگیری می شود و برای وارد کنندگان ارسال خواهد شد.

 

برخی از اصطلاحات مربوط به ترخیص کالا از گمرک

به طور کلی ممکن است هنگام انجام کار های مربوط به ترخیص کالا از گمرک شما با اصطلاحاتی مواجه شوید که برای تان ناشناخته است و ممکن است تا به حال آن کلمات به گوش شما نخورده باشند. در ادامه به توضیحاتی درباره برخی از این اصطلاحات مبهم خواهیم پرداخت.

مسیر قرمز

بازبینی و بررسی اظهار نامه به طور کامل و همچنین اسناد ضمیمه شده اش به همراه بازبینی کالا از نزدیک در صورت نیاز را مسیر قرمز می گویند.

مسیر سبز

بازبینی و بررسی اظهار نامه به طور اجمالی و همچنین اسناد ضمیمه شده اش را مسیر سبز می نامند.

مسیر زرد

به بازبینی و بررسی اظهار نامه به طور کامل و اسناد ضمیمه آن،  مسیر زرد گفته می شود.

شناسه پرداخت

شناسه پرداخت، شناسه واحدی میان بانک مرکزی و گمرک می باشد که مشخص کننده هزینه قابل پرداخت توسط وارد کننده خواهد بود. بانک دقیقا باید همان هزینه ذکر شده در شناسه پرداخت را از وارد کننده و صاحبان کالا دریافت نماید و در صورت دریافت کردن مبلغی غیر از مبلغ مشخص شده در شناسه پرداخت، دچار تخلف شده است.

ستاگ

ستاگ مخفف شده سامانه تعیین ارزش گمرکی است و به عنوان مرجع اطلاعات ارزشی گمرک فعالیت می کند. این سامانه اطلاعات ارزشی مربوط به کالا ها را در اختیار دارد و در صورت نیاز آن ها را برای بررسی به مراجع ذی ربط ارسال خواهد کرد.

سامانه EPL و نقش آن در ترخیص کالا از گمرک

سامانه EPL مخفف شده " الکترونیک پکینگ لیست " می باشد و وارد کنندگان و ترخیص کاران با این سامانه سر و کار زیادی دارند. در بین وارد کنندگان و ترخیص کاران این سامانه پنجره واحد تجاری فرامرزی نیز نامیده می شود.

به طور کلی هر وارد کننده و ترخیص کننده ای که بخواهد کالای خود را از گمرک ترخیص کند، مجبور از سامانه EPL برای برقراری ارتباط با گمرک استفاده کند؛ این سامانه بسیار کاربردی و مورد نیاز است و در صورت استفاده نکردن از آن، وارد کنندگان و ترخیص کنندگان نمی توانند با گمرک ارتباط بگیرند و به احتمال زیاد کار های مربوط به ترخیص کالا های شان عقب خواهد افتاد.

 

زمان مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک

به طور کلی نمی توان زمان واحد و یکسانی را برای ترخیص همه کالا ها از گمرک مشخص کرد؛ اما به صورت حدودی و با توجه به کار هایی که باید در مراحل ترخیص کالا از گمرک انجام شود، می توان زمانی را مشخص کرد.

ممکن است شما بتوانید تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک را با سرعت و دقت بالا انجام دهید و تمام مجوز های لازم را در سریع ترین زمان ممکن بگیرید. اگر این گونه باشد تمام کار های مربوط به ترخیص کالا از گمرک ( 0 تا 100 کار ها ) در 1 الی 1.5 هفته انجام خواهد شد.

اما اگر شما کار ها را به درستی، با دقت بالا و سرعت مناسب انجام دهید ولی مجوز های مورد نیاز برای ترخیص کالا با تاخیر چند روزه مواجه شود، پیش بینی می شود که بتوانید کالا های خود را تا نهایتا سه هفته ترخیص کنید. ( ترخیص کالا از گمرک با احتساب نکته ای که گفته شد بین دو تا سه هفته طول می کشد )

ولی امکان دارد کار ها بر وفق مراد شما پیش نرود و هر کدام از مراحل با تاخیر چند روزه مواجه شوند و در نهایت نیز مجوز های مورد نیاز هم با تاخیر صادر شوند. در این حالت پیش بینی می شود کار های مربوط به ترخیص بین 4 تا 5 هفته طول بکشد.

پس نتیجه می گیریم که در بهترین حالت کار های مربوط به ترخیص کالا از گمرک یک هفته و در بد ترین حالت پنج هفته طول می کشد.

 

جمع بندی نهایی

ترخیص کالا از گمرک یکی از مهم ترین بخش های واردات می باشد و وارد کننده برای دریافت کالا های خود از گمرک، موظف است که کار های مربوط به ترخیص آن را انجام دهد و هزینه های مورد نیاز که از قبل مشخص شده است را پرداخت کند.

بدون شک اگر این کار ها انجام نشود، کالا های وارد کنندگان در گمرک می ماند و تا زمانی که فرایند ترخیص کالا طی نشود، کالا های وارد کنندگان و صاحبان آن ها تحویل داده نخواهد شد و در همان گمرک می مانند.

اگر بتوانید با دقت فرایند ترخیص کالا را طی کنید و در مدارک شما نقصی وجود نداشته باشد، کالا های شما زود ترخیص خواهد شد؛ اما اگر در پرونده شما نقصی وجود داشته باشد و یا مجوز های لازم به زودی صادر نشوند، ممکن است کمی به تاخیر بخورید و همین مسئله شما را اذیت خواهد کرد.

مرحله ترخیص کالا از گمرک یکی از مراحل تاثیر گذار در قیمت کالا می باشد که ممکن است هزینه های زیادی را برای وارد کننده در بر داشته باشد و در نتیجه قیمت یک کالا بالا برود. اما اگر تیم ترخیص کالای درستی انتخاب شود، می تواند هزینه های شما را در بهترین حالت به نصف یا حتی یک چهارم برساند و از ضرر مالی شما در این بخش جلوگیری کند.

امیدواریم نکاتی که در این مقاله گفته شد را با دقت مطالعه کنید و بتوانید شناختی درباره ترخیص کالا از گمرک پیدا کنید.