خدمات بازرگانی تاجر
ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در کمترین زمان ممکن توسط خدمات بازرگانی تاجر

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در کمترین زمان ممکن توسط خدمات بازرگانی تاجر

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در کمترین زمان ممکن توسط خدمات بازرگانی تاجر

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در کمترین زمان ممکن توسط خدمات بازرگانی تاجر

گمرک فرودگاه امام خمینی

فرودگاه و گمرک امام خمینی یکی از پایگاه های تجاری مهم برای ورود و صدور کالا می باشد که قوانین و مقررات خاص خود را برای ترخیص کالا دارد. این فرودگاه از همان روز های ابتدایی تا کنون به صورت تشریفات مسافرتی شروع به کار کرد و بعدها یک بخش کوچکی از آن به بخش تجاری اختصاص داده شد، که از سال 1390 بر اساس طرح ادغام گمرکات استان تهران، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد تحت نظارت این گمرک مشغول به فعالیت است.

از مزایای این گمرک نزدیکی آن به فرودگاه مهرآباد می باشد. همچنین دسترسی آسان و نزدیکی به تهران و همجواری با جاده های ترانزیتی انتقال و ترخیص سریع محموله های گمرکی را امکان پذیر نموده است. گمرک فرودگاه امام خمینی دارای انبار عمومی مدرن و مجهز به سردخانه برای نگهداری کالاهای فاسد شدنی می باشد.  کلیه بخش های این گمرک مجهز به ابزارهای کنترلی کامپیوتری بوده و تجهیزات کامل اعم از قفسه بندی مطمئن تا ارتفاع 15 متری از زمین، انبارهای متنوع و مختلف متناسب با کالاها از لحاظ شرایط نگهداری در آن وجود دارد. انبارها در این گمرک دارای سقف و  مکانیزه و مجهز بوده که در برابر خطراتی چون آتش سوزی ایمن است.

از دیگر مزایای گمرک فرودگاه امام خمینی ظرفیت پذیرش بالغ بر 15000 مسافر به طور روزانه می باشد، که آن را به یک گمرک هوایی و فرودگاه مسافری ویژه تبدیل نموده است.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

تکمیل اسناد ضروری برای ورود کالا به کشور

ورود اطلاعات مربوط به کالا و شخص یا شرکت وارد کنده از طریق سیستم

پرینت اظهارنامه

دریافت کوتاژ و تعیین مسیر

مسیر سبز: صندوق

مسیر زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس و اخذ مجوزهای لازم

مسیر قرمز: ارزیابی و اخذ مجوزهای لازم و بررسی اسناد توسط کارشناس

ارزیابی کالا توسط کارشناس گمرک

دریافت مجوزهای لازم

تسویه حساب کرایه حمل خطوط خارجی و سرویس های خدمات دهنده حمل و نقل بین المللی

مراجعه به صندوق و تسویه حساب

خروج کالا

تمامی این مراحل باید به ترتیب انجام شده تا کالای مورد نظر از گمرک ترخیص شود.

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه های ترخیص کالا به نوع کالا بستگی دارد و بسته به ارزش و اندازه هزینه های ترخیص کالا نیز متفاوت خواهد بود.هزینه ترخیص کالا از گمرک  شامل هزینه های انبارداری، باربری، تخلیه، آزمایشگاه، بارگیری، کارشناسی، بدرقه کالا و... است که صاحب و یا نماینده کالا وظیفه پرداخت آن را دارد. هزینه کلی امور گمرکی 5 درصد از ارزش کالا است که به محض ورود کالا از گمرک دریافت می‌شود و دیگر هزینه‌ای که بر روی همین 5 درصد است، سود بازرگانی و نگهداری از کانتینرها است. گمرک این هزینه را دریافت می‌کند تا از کالاها نگهداری کرده و در زمان آزادسازی بدون مشکل آن را به شما تحویل بدهد. در نظر داشته باشید که هزینه صادرات و واردات با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان هزینه‌های این دو را با یکدیگر مقایسه کرد.

انواع شیوه های گمرکی ترخیص کالا

در کشور ایران چندین شیوه مختلف برای ترخیص کالا وجود دارد

ورود و ترخیص کالا به کشور

در این روش کالاها و محصولات مورد نظر به صورت قطعی از گمرک کشور به صورت کامل و دایمی ترخیص می شوند

ورود موقت و دارای مدت محدود

در این روش کالاهایی که جنبه نمایشگاهی دارند یا باید در یک پروژه خاص مورد استفاده قرار گیرند برای مدت زمان معین وارد کشور می شوند و بعد از پایان مدت زمان مشخص شده باید از کشور خارج شود و یا مجوز ادامه فعالیت را به صورت مجدد دریافت نمایند.

کالاهای مرجوعی

برخی از کالاها هنگام ورود به داخل گمرک دارای مشکلات فنی یا قانونی هستند و امکان ترخیص کالا نیست و یا ترخیص کالا با مشکلاتی همراه است باید مرجوع گردند.

ترانزیت خارجی

کالاهایی که در داخل کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه ایران فقط در راه ترانزیتی این کالا قرار گرفته و مبدا آن کشوری غیر از کشور ایران است

ترانزیت داخلی

کالاها از گمرکی به گمرک دیگر در داخل کشور برای ورود قطعی منتقل می شود

صدور قطعی

صادرات کالا برای مصرف دائمی در مقصد

صدور موقت

صادرات محصول به صورت موقت و برگشت مجدد کالا . این روش اغلب برای تعمیر کالاهایی که امکان تعمیر آن در داخل کشور وجود ندارد یا کالاهایی که نماینده ای در ایران ندارند و برای تعمیر باید به نمایندگی مجاز ارسال شوند.

چه بارهایی در حمل و نقل هوایی و از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی به کشور وارد می شوند؟

بارهای معمولی

کالاهای بسیار زیادی وجود دارند که قانون گذار هیچ گونه محدودیتی برای واردات و صادرات این دسته از محصولات وضع نکرده است و به راحتی امکان ترخیص این دسته از کالاها وجود دارد. از جمله این موارد می توان به کتابها و نشریات اشاره کرد.لوازم شخصی به جز لوازم آرایش و عطریات، لوازم منزل به جز شکستنی ها ، محصولات پلاستیکی کارخانجات، لوازم ساختمانی مانند محصولات چوبی و سرامیک و شیرآلات، لوازم یدکی ، ابزار آلات ، صنایع دستی ، فرش، لوازم الکتریکی و برقی مانند تلویزیون ،کامپیوترو غیره و بسیاری از لوازم و اشیاء دیگر که برحسب مورد در این گروه قرار می گیرند

 بارهای فاسدشدنی

بسیاری از محصولات دارویی ،خوراکی، کشاورزی و دامی در صورتی که در شرایط مناسب قرار نگیرند فاسد می شوند.برای حمل این دسته از کالاها باید از هواپیمای مناسب که دارای سردخانه است استفاده شود.

بارهای حجمی و سبک

گاهی اوقات محصولات دارای حجم زیادی اشغال می کنند اما نسبت به حجمشان وزن کمی دارند. برای محاسبه بارهای حجمی طول و عرض و ارتفاع را بر حسب سانتی متر در هم ضرب می کنیم و حاصل ضرب را بر عدد 6000 تقسیم می کنیم. عدد به دست آمده را با وزن اصلی مقایسه کرده و عدد بزرگتر را به عنوان وزن حجمی را برای محاسبه قیمت مرسوله مد نظر قرار می دهیم.

 بارهای خطرناک

حمل و نقل برخی از بارها در دسته کالاهای خطرناک قرار دارد و ارسال آنها باید حتما در بسته بندی خاص و طبق قوانین سخت گیرانه ای انجام شود. این کالاها شامل : 1- مواد منفجره 2- گازهای قابل اشتعال 3-مواد مسری 4-اسیدها 5-مایعات قابل اشتعال 6 –مواد رادیواکتیو  7– اجسام قابل اشتعال 8- مواد اکسید کننده  9- مواد مغناطیسی، باطری، یخ خشک و محصولات پلیمری

 

برخی خدمات تاجر در حوزه ترخیص کالا عبارتند از

ترخیص کلیه کالاها و محموله های تجاری و صنعتی

ترخیص کالا بصورت عقد قرارداد سالیانه با افراد و سازمان ها

ترخیص کالا به صورت موردی برای کالاهای خاص

ارائه خدمات ترخیص کلیه بارهای تجاری و غیرتجاری

ترخیص کلیه بارهای خاص که نیاز به مجوزهای اختصاصی برای خروج از گمرک دارند

تخصیص کارشناسان مجرب به هر مشتری

پاسخگویی آنلاین به مشتریان

حذف واسطه ها و کاهش هزینه ها

ارائه مشاوره تخصصی رایگان به مشتریان در امور مربوط به ترخیص کالا

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه ترخیص کالا با شماره زیر تماس بگیرید

02158261000   

داخلی 201