خدمات بازرگانی تاجر
ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

نحوه فعالیت ترخیص کار

همانطور که می دانید ترخیص کالا از گمرک مستلزم رعایت یک سری اصول و قوانین می باشد که با عدم شناخت آن ها و فقدان تجربه کافی در این زمینه، قطعا با مشکلات مختلفی مواجه خواهیم شد و در نهایت فرآیند ترخیص کالا از گمرک به یک فرآیند سخت و طاقت فرسا تبدیل می شود؛ بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین مسائلی همواره لازم است که به یک ترخیص کار گمرک با تجربه مراجعه کنیم تا فرآیندهای مربوط به ترخیص را بدون هیچ گونه مشکلی تا پایان به انجام برسانیم. عدم برخورداری از تجربه و دانش کافی در زمینه ترخیص کالاها از گمرک می تواند منجر به طولانی شدن پروسه ترخیص شده و در نتیجه هزینه های شما را افزایش دهد، چرا که با طولانی شدن زمان ترخیص، کالای شما مدت بیشتری را باید در انبار گمرک بماند و لذا لازم است که هزینه بیشتری را در خصوص نگهداری کالاهای خود در انبار گمرک پرداخت نمایید. همچنین طولانی شدن پروسه ترخیص کالاها از گمرک موجب می شود سرمایه تاجر به صورت راکد در انبار گمرک مانده و با این اتفاق ضررهای سنگین مالی برای وی به وجود آید؛ بنابراین با برخورد به چنین حادثه ای تاجر مجبور می شود برای جبران خسارت های خود قیمت کالاها را افزایش دهد؛ اما توجه داشته باشید که افزایش قیمت نه تنها بر بازار تاثیر می گذرد بلکه موجب می شود قیمت کالا از قیمت کالای رقبا بالاتر رفته و لذا با این اتفاق کالا از دور رقابتی خارج شود که با این اوصاف خسارت های سنگین تری برای تاجر به وجود می آید.بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، باید بگوییم که برای انجام هرچه بهتر و سریع تر فرایندهای مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی بهتر است که ترخیص کالاها را به یک فرد کاربلد و ماهر در این زمینه بسپاریم تا علاوه بر تسریع روند پروسه ترخیص، از اتلاف وقت و هزینه ها نیز جلوگیری به عمل آوریم. ترخیص کالا در حال حاضر به دو صورت انجام می شود. مدل اول بدین گونه است که ترخیص کار بر روی کارت بازرگانی خود یا کارت های بازرگانی که در اختیار دارد فرآیند ترخیص را به اتمام رسانده و با مشتری بر مبنای قیمت تمام شده ای که در ابتدا اعلام کرده تسویه می نماید. در این حالت مشتری از ریز هزینه ها مطلع نخواهد شد و عملا گمرک صاحب کالا را ترخیص کار یا صاحب کارتی که با آن ترخیص انجام شده است خواهد شناخت. در این حالت عملا همه چیز به اعتماد طرفین بر می گردد. چون ترخیص کار از نظر قانونی صاحب کالا شناخته شده و هر گونه مشکلی که پیش بیاید دست مشتری عملا به جایی نمی رسد. اما مزیت این مدل ترخیص در این است که اگر فرآیند ترخیص در موعد مقرر توافق شده بین طرفین به اتمام برسد عملا بازرگان هیچ استرس و فشاری را در طول مدت زمان ترخیص متحمل نشده است و کار بسیار تمیز تحویل وی گشته است. بسیاری از ترخیص کار ها مایل هستند تا بدین گونه فرآیند ترخیص را برای مشتریان خود انجام دهند. زیرا ترخیص کار در این حالت احتمالا سود بیشتری نصیبش خواهد شد.

 

حالت دوم که بسیار معروف می باشد مدل حق العملکاری است. ترخیص کار گمرک یا حق العمل كار در گمرك به شخصي (اعم از حقيقي يا حقوقي) اطلاق می گردد كه تشريفات گمركي كالاي متعلق به شخص ديگري را به وكالت از طرف آن شخص در گمرك انجام بدهد. در این حالت فرآیند ترخیص بر روی کارت بازرگانی مشتری (بازرگان) انجام می شود و ترخیص کار موظف است تمامی ریز هزینه ها را به صاحب بار اعلام نماید. در این حالت از منظر قانونی صاحب بار خود مشتری می باشد چون ترخیص بر روی کارت بازرگانی خودش انجام شده است. هيچ ترخیص کاری بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نمي شود مگر اينكه پروانه مخصوص اين شغل را از اداره كل گمرك دریافت نموده باشد. در این حالت ترخیص کار پس از اعلام ریز هزینه ها مبلغی را تحت عنوان کارمزد از مشتری دریافت می نماید. این حالت بسیار قانونی تر، رسمی تر و شفاف تر می باشد. فلذا شرکت هایی که به صورت رسمی و قانونی فعالیت می نمایند و کلیه تراکنش های خود را به اداره دارایی و مالیات نشان می دهند از این حالت در ترخیص خود استفاده می کنند. مشتریانی که با دریافت ارز دولتی و یا ارز نیمایی اقدام به واردات کرده اند حتما بایستی از این حالت در راستای ترخیص کالا خود استفاده کنند.

ترخیص کار چه کاری برای شما انجام می دهد؟

فرد ترخیص کار با توجه به دانش و تجربه ای که توسط سال ها تلاش در این زمینه کسب نموده به شما کمک می نماید تا در کمترین زمان فرایندهای اداری و حقوقی مربوط به ترخیص کالای شما در گمرک انجام شده و مرسوله وارداتی شما در کمترین زمان به شما تحویل داده شود. در واقع این فرد نماینده شما در انجام امور گمرکی خواهد بود. فرد ترخیص کار برای اینکه بتواند به بهترین نحو ترخیص کالا را انجام دهد نیازمند اطلاعات در زمینه های زیر است:

بارنامه

گواهی مبدا یا سیاهه

پکینگ لیست

فاکتور فروشی که سندر می دهد یا اینویس

ترخیص کار باید قبل از ورود کالا به گمرک به مدارک ذکر شده دسترسی داشته باشد. در صورتی که کالاهای شما برای وارد شدن به کشور نیاز به دریافت مجوز از ارگان یا موسسه خاص دیگری را نیز داشته باشد باید این مدارک را نیز به شخص ترخیص کار تحویل دهید.با توجه به تغییر مداوم قوانین گمرکی در کشور ایران بسیار حایز اهمیت است که شخص ترخیص کار از تجربه و دانش کافی برخوردار باشد.

ویژگی های ترخیص کار حرفه ای

ترخیص کار گمرک باید از هر نظر امانت دار و مورد اعتماد باشد. زیرا ارزش کالایی که صاحب بار به وی می سپارد معمولا بالاست و طبیعتا بعد از مدتی صاحب کالاها ترجیح می دهند با ترخیص کار مطمئن کار کنند. ترخیص کار بدین جهت که بتواند در این حوزه فعالیت داشته باشد بایستی کارت حق العملکاری از گمرک دریافت کند. البته برخی ترخیص کار ها بر روی کارت بازرگانی سایر افراد نیز به صورت اجاره ای کار می کنند. ویژگی های یک ترخیص کار جهت دریافت کارت حق العملکاری عبارتند از:

سن ترخیص کار بالای 25 سال باشد

ترخیص کار تابعیت ایران داشته باشد

ترخیص کار هیچ گونه سو سابقه نداشته باشد

ترخیص کار شغل دولتی نداشته باشد

ترخیص کار باید در آزمونی که از طرف گمرک برگزار می شود شرکت کرده و قبول شود

مراحل ترخیص کالا از گمرک ایران شامل موارد زیر است:

انجام ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت

دریافت گواهی ترخیص از شرکت حمل کننده کالا برای محصولاتی که به صورت دریایی ارسال شده اند یا دریافت قبض انبار برای کالاهایی که با هواپیما یا به صورت زمینی ارسال شده اند و تحویل آن به ترخیص کار

اظهار کالا توسط ترخیص کار

آماده سازی کالا جهت ارزیابی در سازمان گمرکی کشور

فرایند های مرتبط با ارزیابی و کارشناسی کالا

واریز هزینه های مربوط به امور گمرکی توسط ترخیص کار

ارسال محموله به پایانه حمل و نقل توسط ترخیص کار

بارگیری و خروج کالا از گمرک

شرکت خدمات بازرگانی تاجر با همکاری ده ها ترخیص کار در حوزه ترخیص کالا و با تکیه بر توانمندی اطلاعاتی و تجربیاتی که طی سال ها فعالیت در حوزه ترخیص کالا کسب نموده توانسته است کارنامه ی درخشانی از خود در این صنعت بر جای بگذارد.

تلاش ما همواره بر این بوده تا با کمترین هزینه و در کمترین زمان کالای مورد نظر بازرگانان را طی فرایندهای قانونی به کشور وارد نماییم. خدمات بازرگانی شرکت تاجر به شرح زیر می باشد:

انجام کلیه فرایندهای گمرکی در حوزه ترخیص کالا

پست سریع بین المللی و واردات کالای بازرگانان

مشاوره های لازم برای انجام فرایندهای فنی و اداری در امر واردات و صادرات

اخذ مجوزهای لازم برای واردات و ترخیص کالا

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02158261000