خدمات بازرگانی تاجر
خرید از علی بابا با شرکت بازرگانی تاجر

خرید از علی بابا با شرکت بازرگانی تاجر

خرید از علی بابا با شرکت بازرگانی تاجر

خرید از علی بابا با شرکت بازرگانی تاجر

خرید از علی بابا ، چالش ها و فرصت های پیش روی بازرگانان

اگر درباره خرید از سایت های خرده فروشی تجارت الکترونیک از مردم عادی سوال کنید، به احتمال زیاد نام آمازون را خواهید شنید. عده ای نیز احتمالا از Ebay صحبت خواهند کرد. اما در این میاد افراد بسیاری هم خرید از علی بابا را به شما پیشنهاد خواهند داد.

علی بابا، شرکتی است با بازوهای متعدد و به بزرگی مجموع شرکت های آمازون و ebay، که تمامی دستاوردهای بزرگ خود را در کمتر از دو دهه به دست آورده است. همین سرعت پیشرفت شرکت علی بابا باعث برجسته تر شدن موفقیت های این شرکت شد.

در این مقاله درباره این ابرشرکت و خرید از آن، مطالبی را ارائه خواهیم داد.

مختصری درباره سایت علی بابا و نامگذاری آن

علی بابا در سال 1999 میلادی در شهر هانگ ژو چین، توسط 18 نفر به رهبری آقای جک ما، بنیانگذاری شد. به گفته آقای جک ما، علت نامگذاری این وبسایت به نام علی بابا، آشنا بودن و فراگیر بودن این نام برای بیشتر مردم دنیا است. موسس علی بابا پس از گفت و گو با مردمی از کشورهای هند، امریکا، ژاپن، چین، آلمان و... دریافت که بیشتر مردم دنیا، داستان علی بابا و 40 دزد را شنیده و با آن آشنا هستند. به همین علت، نام علی بابا را انتخاب کرد.

اما علل دیگری نیز وجود داشتند که باعث شد آقای جک ما، نام علی بابا را انتخاب کند. مزیت های انتخاب این نام به گفته موسس این شرکت این است که:

 1. داستان علی بابا برای مردم دنیا خاطره انگیز است و شهرت جهانی دارد
 2. علی بابا به عنوان یک تاجر باهوش و خوش رفتار در اذهان مردم دنیا تصویرسازی شده است
 3. تلفظ این نام برای تمام مردم دنیا راحت است.

علی بابا چیست

وبسایت علی بابا، یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی اینترنتی است که امکان خرید و فروش محصولات به صورت بین المللی و یا محلی را به افراد حقیقی و حقوقی ارائه می دهد. مراحل خرید از علی بابا بسیار ساده بوده و شما می توانید مانند خریدهای حضوری، حتی از فروشنده تخفیف نیز بخواهید.

یافتن محصول و تولید کننده مورد نظر جهت خرید از علی بابا

برای خرید از علی بابا از دو طریق می توانید محصول و تولید کننده مورد نظر خود را پیدا کنید:

 1. جستجوی محصول: در صفحه اصلی سایت، می توانید نام محصول مورد نظر و یا کلید واژه مربوط به آن را وارد کنید. با این کار، نتایج مرتبط با جستجوی شما در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
 2. RFQ: این نحوه جستجوی محصول در علی بابا به روشی گفته می شود که در آن شما تبلیغی مرتبط با محصول مورد نظر خود قرار داده و از تولید کنندگان علاقمند می خواهید که از طریق حساب کاربری با شما تماس بگیرند. برای این کار باید بر روی آیکون My Alibaba کلیک کرده و گزینه RFQ را انتخاب کنید. سپس جزئیات محصول مورد نظر خود را وارد کنید. معمولا طی 24 ساعت نتیجه درخواست خود را می توانید دریافت کنید.

نکاتی درمورد نحوه تایید و اطمینان به تولید کننده در راستای خرید از علی بابا

به هنگام خرید از علی بابا برای اینکه بتوانید به تولید کننده مورد نظر خود اعتماد کنید، مواردی وجود دارند که ما در اینجا به نمونه هایی از آنها اشاره خواهیم کرد. از جمله اینکه:

 1. مدت زمان حضور تولید کننده در علی بابا: شامل سال هایی است که تولید کننده در سایت علی بابا حضور داشته است.
 2. بیمه تجارت (Trade Assurance): برنامه بیمه تجارت در این سایت، از خریداران در مقابل محصولات بی کیفیت یا ارسال دیرهنگام و یا عدم ارسال محصول پشتیبانی می کند. به هنگام بروز چنین مشکلاتی، بیمه تجارت مشکل را بررسی کرده و راه حل هایی ارائه می دهد.
 3. امتیاز پرداخت های مالی (Transaction Score): سیستم امتیاز دهی "قلب نارنجی" در این سایت، به منظور نشان دادن میزان و کیفیت نقل و انتقالات مالی استفاده می شود. این امتیازدهی از نصف قلب که شامل امتیاز بین 0 تا 2000 است شروع شده و تا 5 ستاره که امتیاز 50میلیون به بالا را نشان می دهد، ادامه دارد.
 4. ضریب پاسخگویی (Response Rate): ضریب پاسخگویی یک تولید کننده به درصدی از پاسخ هایی گفته می شود که طی 24 ساعت پس از دریافت پیغام، داده است.
 5. پرداخت های مالی: سایت علی بابا، تمامی هزینه ها و حجم مبادلاتی که توسط تولید کننده صورت گرفته است را ارائه می دهد.
 6. ضریب تحویل به موقع (On-Time Delivery Rate): این ضریب، درصدی از معاملاتی را نشان می دهد که در آن کالا در زمان تعیین شده و یا پیش از آن تحویل داده شده است.

نکات مهم به هنگام خرید از علی بابا

در زمان خرید از علی بابا لازم است که به چندین نکته توجه داشته باشید:

 1. بررسی سوابق فروشنده

پس از اینکه فروشنده محصول مورد نظر خود را از طریق جستجو و یا RFQ پیدا کردید، جهت خرید از علی بابا به صفحه پروفایل او رفته و سوابقش را بررسی کنید. برای خرید از علی بابا اطمینان حاصل کنید که فروشنده مورد نظر تاییده شده است، امتیازات او را مشاهده کنید.

 • A&V به این معناست که فروشنده، مراحل تایید هویت که توسط وبسایت علی بابا صورت می گیرد را انجام داده است.
 • Onsite Check به این معناست که تامین کنندگانی که در چین حضور دارند، توسط کارکنان علی بابا بررسی شده اند.
 • Assessed Supplier Check به این معناست که یک سرویس دهنده سوم، فروشنده را تایید می کند.

همچنین می توانید درباره فروشنده به صورت آنلاین و در گوگل بررسی و جستجو انجام دهید.

 1. به فروشنده پیام ارسال کنید

برای ارسال پیام به فروشنده جهت خرید از علی بابا ، گزینه Contact Supplier را انتخاب کرده و قسمت موضوع و محتوای پیام را تکمیل کنید. شما باید هر گونه سوالی که درباره محصول و یا نحوه خرید آن دارید، در محتوای پیام خود ذکر کنید.

به هنگام خرید از علی بابا توجه داشته باشید که زبان مرجع این وبسایت، معمولا انگلیسی است. بنابراین سعی کنید که پیام شما واضح بوده و دارای اشکالات نگارشی نباشد.

 1. بر سر حداقل میزان سفارش گفتگو کنید

در وبسایت علی بابا، محصولات دارای یک قیمت به ازای هر واحد و حداقل میزان سفارش هستند، که بر سر هر دوی این موارد می توان مذاکره کرد. حتی می توانید بپرسید که چه تعداد خرید از فروشنده، شامل دریافت تخفیف می شود.

 1. از جزئیات هزینه ها آگاهی پیدا کنید

علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که قیمت لیست شده FOB و یا Free On Board باشد. یعنی اینکه تمام هزینه های مربوط به ارسال کالا تا فرودگاه بر عهده فروشنده بوده و مابقی هزینه های آن تا رسیدن به مقصد نهایی بر عهده خریدار است.

مثلا می توانید این گونه سوال کنید که: آیا قیمت فهرست شده بین محدوده 2 تا 3 دلار آمریکا به ازای هر واحد FOB است؟

Is the listed price range of $2-3 (U.S.) per unit FOB?

 1. بر سر قیمت و نحوه پرداخت هزینه گفتگو کنید

همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد، به هنگام خرید از علی بابا شما می توانید با فروشنده بر سر میزان قیمت گفته شده مذاکره کرده و تخفیف بگیرید. علاوه بر این توجه داشته باشید که با فروشنده بر سر ارز و روش پرداخت آن مذاکره و گفتگو انجام دهید.

مثلا می توانید از فروشنده این گونه بخواهید که: بهترین قیمتی که می توانید این محصول را بدهید چقدر است؟ امکان دارد هر واحد را 5 دلار حساب کنید؟ این باعث می شود که من در آینده از شما بیشتر خرید کنم.

What’s the best price you can do for this product? Can you do $2 (U.S.) per unit? This would help convince me to source from you regularly in the future

بیشتر تولید کنندگان حاضرند تا 10 درصد قیمت خود را کاهش دهند. گاهی حتی بیشتر از این مقدار نیز قیمت را پایین می آورند که در این مورد همه چیز بستگی به مهارت شما به هنگام معامله دارد.

 1. از فروشنده درخواست نمونه ای از محصول را داشته باشید

به هنگام تماس با فروشنده، حتما به خاطر داشته باشید که پیش از خرید از علی بابا به تعداد بالا، حتما نمونه ای از محصول را درخواست کنید. با این روش می توانید قبل از خرید اصلی خود و پرداخت پول زیاد، از کیفیت محصول مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

برای عنوان کردن این درخواست می توانید این گونه بپرسیدکه: آیا می شود نمونه ای از محصول را ارائه کنید؟ تفاوت قیمت نمونه چقدر است؟

Do you offer product samples? What is the difference in pricing for samples?

مزایای خرید از علی بابا

در اینجا به چند مزیت اصلی خرید از علی بابا اشاره ای خواهیم داشت.

 • بابت تولید محصول مورد نظر خود، هزینه کمتری باید بپردازید.
 • تنوع تامین کنندگان بسیار زیاد است.
 • تامین کنندگان کوچک دستشان بازتر بوده و می توانند مقادیر کمتری از محصول را نیز ارائه دهند.
 • بسیاری از کالاها تنها در آسیاه تهیه و تولید می شوند.
 • خدمات علی بابا، امکان خرید از تامین کنندگان را بسیار آسان کرده است.

معایب خرید از علی بابا

البته که هر کاری عاری از عیب نبوده و خرید از علی بابا نیز معایبی دارد. از معایب خرید از علی بابا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعضا کیفیت کالای چینی نسبت به نمونه تولید شده مشابه آن در خارج از چین، کمتر است.
 • برخی مواقع تایید و اطمینان به تولید کننده دشوار می شود.
 • وارد کردن کالا به ایران بعضا به واسطه زیرساخت ها با مشکلات و هزینه هایی مواجه است.

خرید از علی بابا، ویژگی یک تاجر باهوش

همانگونه که پیش از این گفتیم، علی بابا تاجری باهوش و درستکار بود، به همین علت دوستان علی بابا روز به روز در حال افزایش هستند. منافع و رضایت خریدار و تولید کننده همواره برای علی بابا در اولویت اول قرار داشته است.

 

 

سورس یابی کالا توسط خدمات بازرگانی تاجر به کمک علی بابا

شرکت خدمات بازرگانی تاجر در راستای یکی از مهم ترین خدمات خود که موضوع سورس یابی کالا می باشد همواره از سایت علی بابا جهت بررسی اولیه شرایط محصول، استفاده می کند. معمولا بازرگانان و صاحبان کسب و کار اگر فروشنده مد نظر خود را هنوز پیدا نکرده باشند جهت سورس یابی به شرکت هایی نظیر تاجر مراجعه می کنند. در اولین گام معمولا سعی می شود تا لینک محصول مد نظر یا محصولات مشابه از روی علی بابا پیدا شود و با فروشندگان چینی ارتباط گرفته شود. بعضا فروشنده ها بر روی علی بابا واسطه هستند و قیمت تمام شده می تواند کمی زیاد شود. در هر حال پس از مذاکره و مطرح شدن سوالات مد نظر با طرف چینی، تیم سورس یابی تاجر دید مناسبی نسبت به اوضاع محصول پیدا کرده و می تواند با مراجعه مستقیم به سایت های دیگر (خود سایت علی بابا و سایر سایت ها)، ارتباط مستقیم با خود تولید کننده و یا از طریق نماینده های خود در کشور چین کالای مد نظر را پیدا کرده، کنترل کیفیت نموده، خریده را انجام داده و به ایران ارسال نماید. این موضوع سبب شده است تا بسیاری از بازرگانان سورس یابی و خرید کالا خود را به شرکت خدمات بازرگانی تاجر بسپارند.

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مختصر ولی فوق العاده مهمی را درباره خرید از علی بابا در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که این مطالب بتواند به شما در جهت خرید از این وبسایت بزرگ یاری برساند. لطفا تجربیات و دیدگاه های ارزشمند خود را درباره خرید از علی بابا در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

جهت هر گونه مشاوره با شماره رایگان با شماره 02158261000 تماس بگیرید.