خدمات بازرگانی تاجر
اسناد ضروری برای ترخیص کالا از گمرک

اسناد ضروری برای ترخیص کالا از گمرک

اسناد ضروری برای ترخیص کالا از گمرک

اسناد ضروری برای ترخیص کالا از گمرک

شرکت خدمات بازرگانی تاجر از ابتدای سال 1399 توسط جمعی از فعالان حوزه حمل و نقل بین المللی و ترخیص کالا با رویکردی متفاوت مبتنی بر استفاده از ظرفیت‌های حوزه ICT تشکیل شده است.

تاجر هم اکنون با همکاری شرکای توانمند خود در کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات، انگلستان، کره جنوبی و عمان دارای یک شبکه اجتماعی قوی و هوشمند از فعالان حوزه بازرگانی می باشد و می‌تواند با استفاده از ظرفیت ها و دانش خود با بهترین قیمت‌ و زمان در کنار بازرگانان و صاحبان کسب و کار باشد.

 خدمات تخصصی شرکت خدمات بازرگانی تاجر عبارتند از:

 حمل و نقل بین المللی هوایی

 حمل و نقل بین المللی دریایی

 ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور

 سورس یابی و خرید کالا

 انبارداری در کشورهای چین و امارات

 مشاوره رایگان در حوزه خدمات بازرگانی

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک ایران شامل موارد زیر است:

انجام ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت

دریافت گواهی ترخیص از شرکت حمل کننده کالا برای محصولاتی که به صورت دریایی ارسال شده اند یا دریافت قبض انبار برای کالاهایی که با هواپیما یا به صورت زمینی ارسال شده اند.

اظهار کالا

آماده سازی کالا جهت ارزیابی در سازمان گمرکی کشور

فرایند های مرتبط با ارزیابی و کارشناسی کالا

واریز هزینه های مربوط به امور گمرکی

ارسال محموله به پایانه حمل و نقل

بارگیری و خروج کالا از گمرک

مشکلات رایج ترخیص کالا که اغلب وارد کنندگان تجربه آن را داشته اند:

ارائه نشدن صحیح اسناد مالکیت به خریدار توسط فروشنده : که این امر نیز ناشی تاثیر تحریم ها در انتقال پول و اخذ اسناد مالکیت است. هر یک روز معطلی در روند ترخیص کالا می تواند معادل یک درصد به قیمت تمام شده کالا اضافه نماید که موجب ضرر هنگفت به وارد کننده و مصرف کننده کالا است.

کرایه معطلی : در صورتی که محموله شما به هر دلیلی امکان ترخیص در زمان مقرر را نداشته باشد، مجبور به نگهداری محموله بیشتر از زمان موافقت شده هستید که برای این کار باید کرایه معطلی پرداخت نمایید.

مدارک نادرست یا عدم وجود مدرک :صورتحساب اصلی که مرتبط با محموله وارداتی شماست سند بسیار مهمی برای ترخیص کالا محسوب می شود و فقدان آن روند ترخیص کالا را کند و یا حتی غیرممکن خواهد ساخت.

عدم آشنایی صحیح با قوانین گمرکی: وجود قوانین پیچیده و موازی در گمرک گاهی موجب ایجاد دردسرهایی در ترخیص کالا خواهد شد. یک ترخیص کار حرفه ای باید به تمامی قوانین گمرکی و شیوه های اداری مسلط باشد تا به بهترین نحو بتواند مجوزهای گمرکی را اخذ نماید.بهترین راه برای جلوگیری از چنین مشکلاتی راهنمایی از یک فرد مسلط یا تماس با یک شرکت خدمات بازرگانی از جمله شرکت بازرگانی تاجر است.

با توجه به توضیحات بالا بسیار مهم است جهت ترخیص کالا بدانیم به چه اسناد و مدارکی نیاز داریم.

اسناد ضروری برای ترخیص کالا از گمرک عبارتند از:

۱- ترخیصیه ( DELIVERY ORDER )

۲- قبض انبار ( WAREHOUSERECIEPT )

۳- بارنامه ( BILL OF LOADING )

مندرجات بارنامه شامل تعداد و علامت کالا-تعداد کانتینر-شرح بسته ها و کالاها-وزن ناخالص کالا

۴- پیش فاکتور یا پروفرما اینویس ( PROFORMA INVOICE )

مندرجات پروفرما شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار،نوع،مقدار،تعداد کالا،قیمت واحد کالا و قیمت کل ،شرایط پرداخت،زمان تحویل کالا ،مدت اعتبار پروفرما،مبدا کالا است.

۵- فاکتور (INVOICE)

۶- فهرست عدل بندی (PACKING LIST)

همراه اسناد حمل است در مواردی که کالای وارد شده بیش از یک بسته و محتویات آن متنوع باشد.

۷- گواهی مبدا (CERTIFICATE OF ORIGIN)

سندی است که نام کشور سازنده و مشخصات کالای خریداری شده(وزن-تعداد اقلام-علامت-نوع بسته بندی-شماره اعتبار اسنادی و بانک گشایش کننده اعتبار) را در برمیگیرد و معمولا توسط اتاق بازرگانی کشورها صادر می شود

۸- ثبت سفارش بازرگانی (ORDER OF REGISTRATION)

واردکنندگان کالا جهت اخذ مجوز ورود قطعی و ثبت سفارش باید به وزارت بازرگانی مراجعه کنند

۹- بیمه نامه در صورت وجود (INSURANCE POLICY)

اطمینان و ضمانت حفظ و نگهداری کالا در برابر خطرات احتمالی است که جزو مدارک اولیه برای ثبت سفارش کالا هنگام گشایش اعتبار درخواست می گردد. تاریخ آن باید همزمان و یا قبل از تاریخ حمل باشد. مبلغ بیمه نامه باید حداقل برابر با ارزش سیف کالا باشد.

۱۰- گواهینامه استاندارد حسب مورد ( STANDARD CERTIFICATE )

۱۱- مجوزهای قانونی (LOGICAL PERMISSION)

از قبیل بهداشت , استاندارد , انرژی اتمی ,فرهنگ و ارشاد, قرنطینه نباتی و…

۱۲- گواهی بازرسی

سندی است که توسط یکی از شرکت های بازرسی صادر می گردد و بیان می کند کالای ثبت سفارش شده و حمل شده یکسان است.

 

استخدام یک ترخیص کار حرفه ای و با تجربه همواره یکی از مهمترین اقداماتی است که تجار با سابقه و فعال در حوزه تجارت های بین المللی در رأس برنامه ریزی های کاری خود قرار می دهند، چرا که کمک گرفتن از یک متخصص که با تمامی قوانین و فوت و فن های کار آشنا است می تواند به شدت در روند انجام امور بازرگانی فعالیت شما تاثیر گذاشته و درنهایت هزینه های اولیه شما را کاهش دهد.

ترخیص کار کالا وظایف متعددی را برعهده دارد و معمولا کار خود را از آغاز خریدهای تجاری شما در کشورهای خارجی شروع می کند و تمامی مراحل واردات تا ترخیص کالا از گمرک را به عنوان وکیل و نماینده قانونی شما به صورت حضوری و شخصا در اداره گمرک و سایر سازمان های مربوطه پیگیری می کند؛ اما در این میان مهم‌ترین وظیفه ترخیص کار کالا جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک می باشد که معمولا با برنامه ای دقیق و از همان مراحل اولیه واردات توسط ترخیص کار انجام می شود.

ترخیص کار کالا با تجربه ای که در زمینه انجام تجارت های بین المللی مختلف دارد، به خوبی با اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک آشنا است، او حتی به خوبی می داند هر کالا چه مجوزهایی نیاز دارد و از کدام مراجع باید این مجوزها را تهیه کرد، به همین دلیل از همان ابتدا کار شخصا مراحل جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک را انجام می دهد تا در زمان تحویل و ترخیص کالاها از گمرک با مشکلی مواجه نشوید و به سرعت کالاها را از گمرک خارج کنید.

شرکت خدمات بازرگانی تاجر با دارا بودن شبکه وسیع از ترخیص کاران مطرح سطح کشور می‌تواند با بهترین شرایط بارهای شما را ترخیص نماید.

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 02158261000 تماس حاصل فرمایید.