خدمات بازرگانی تاجر
ترخیص کار گمرک، کلید حل مشکلات یا بلای جان!!!

ترخیص کار گمرک، کلید حل مشکلات یا بلای جان!!!

ترخیص کار گمرک، کلید حل مشکلات یا بلای جان!!!

ترخیص کالا در حال حاضر به دو صورت انجام می شود. مدل اول بدین گونه است که ترخیص کار بر روی کارت بازرگانی خود یا کارت های بازرگانی که در اختیار دارد فرآیند ترخیص را به اتمام رسانده و با مشتری بر مبنای قیمت تمام شده ای که در ابتدا اعلام کرده تسویه می نماید. در این حالت مشتری از ریز هزینه ها مطلع نخواهد شد و عملا گمرک صاحب کالا را ترخیص کار یا صاحب کارتی که با آن ترخیص انجام شده است خواهد شناخت. در این حالت عملا همه چیز به اعتماد طرفین بر می گردد. چون ترخیص کار از نظر قانونی صاحب کالا شناخته شده و هر گونه مشکلی که پیش بیاید دست مشتری عملا به جایی نمی رسد. اما مزیت این مدل ترخیص در این است که اگر فرآیند ترخیص در موعد مقرر توافق شده بین طرفین به اتمام برسد عملا بازرگان هیچ استرس و فشاری را در طول مدت زمان ترخیص متحمل نشده است و کار بسیار تمیز تحویل وی گشته است. بسیاری از ترخیص کار ها مایل هستند تا بدین گونه فرآیند ترخیص را برای مشتریان خود انجام دهند. زیرا ترخیص کار در این حالت احتمالا سود بیشتری نصیبش خواهد شد.

حالت دوم که بسیار معروف می باشد مدل حق العملکاری است. ترخیص کار گمرک یا حق العمل كار در گمرك به شخصي (اعم از حقيقي يا حقوقي) اطلاق می گردد كه تشريفات گمركي كالاي متعلق به شخص ديگري را به وكالت از طرف آن شخص در گمرك انجام بدهد. در این حالت فرآیند ترخیص بر روی کارت بازرگانی مشتری (بازرگان) انجام می شود و ترخیص کار موظف است تمامی ریز هزینه ها را به صاحب بار اعلام نماید. در این حالت از منظر قانونی صاحب بار خود مشتری می باشد چون ترخیص بر روی کارت بازرگانی خودش انجام شده است. هيچ ترخیص کاری بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نمي شود مگر اينكه پروانه مخصوص اين شغل را از اداره كل گمرك دریافت نموده باشد. در این حالت ترخیص کار پس از اعلام ریز هزینه ها مبلغی را تحت عنوان کارمزد از مشتری دریافت می نماید. این حالت بسیار قانونی تر، رسمی تر و شفاف تر می باشد. فلذا شرکت هایی که به صورت رسمی و قانونی فعالیت می نمایند و کلیه تراکنش های خود را به اداره دارایی و مالیات نشان می دهند از این حالت در ترخیص خود استفاده می کنند. مشتریانی که با دریافت ارز دولتی و یا ارز نیمایی اقدام به واردات کرده اند حتما بایستی از این حالت در راستای ترخیص کالا خود استفاده کنند.

 

مشکلات رایج بین بازرگان و ترخیص کار

یکی از مشکلات فرآیند ترخیص کالا، مشکلاتی است که بین ترخیص کار و بازرگان در حین کار رخ می دهد. معمولا ترخیص کار ها زمانی را جهت انجام ترخیص پیش بینی می نمایند. بعضا دیده شده است که بار مشتری در طول این مدت ترخیص نشده است و بازرگان با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. این امر منجر به بروز اختلاف بین طرفین می گردد. همچنین دیده شده است که ترخیص کار در راستای فرآیند ترخیص نکاتی را مد نظر قرار نداده و بار پس از رسیدن به ایران درگیر فرایندهای دریافت مجوزهایی جهت ترخیص شده است که قبلا این موارد توسط ترخیص کار به بازرگان اطلاع داده نشده و بازرگان دچار مشکلات عدیده ای جهت ترخیص می شود. کار کردن با ترخیص کار مطمئن برای بازرگانی که واردات مستمر دارد بسیار حائز اهمیت است. ترخیص کار حرفه ای همواره قبل از شروع کار همه مدارک قبل از ورود کالا به گمرک کشور مقصد را دریافت می نماید. این مدارک بایستی در دسترس ترخیص کار برای ترخیص کالا قرار گیرد حال اگر به مجوزهای دیگری از قبیل (( گواهی بهداشت یا قرنطینه)) نیز نیاز داشته باشید باید این موارد را نیز به لیست مدارک مورد نیاز جهت شروع کار ترخیص کالا اضافه نمود و یا اینکه برای برخی کالاهای خاص ممکن است مدارک خاصی مورد نظر باشد که بستگی به نوع کالا دارد.

 

مدارکی که بایستی تحویل ترخیص کار شود

پس از انتخاب شرکت حمل و نقل بین المللی، برای حل هرگونه مسائل مربوط به  ترخیص کالا در گمرک، به یک شرکت یا ترخیص کار با تجربه نیاز دارید که رسیدگی های لازم و اقدامات لازم را برای شما انجام دهد. بایستی اطلاعات زیر در اختیار ترخیص کار قرار بگیرد:

اسناد حمل:

بارنامه به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است و همچنین سندی است که زمان ادعای خسارت از شرکت بیمه می‌تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.

جزئیات مندرج در بارنامه باید شامل موارد زیر باشد:

شرح کالا

علائم و یا شماره های تجاری

 نام کشتی حامل

ذکر عبارتی که حاکی از وجود کالا در کشتی باشد

بنادر بارگیری و تخلیه

نام حمل کننده کالا

نام گیرنده کالا

مشخصات فردی که ورود اجناس به اطلاع او می‌رسد

هزینه حمل پرداخت شده یا قابل پرداخت در مقصد

تعداد نسخه های بارنامه که به صورت اصل صادر شده است

تاریخ صدور

 

ترخیص کالا با ترخیص کاران شرکت خدمات بازرگانی تاجر

 شرکت خدمات بازرگانی تاجر با در دست داشتن شبکه اجتماعی گسترده ای از ترخیص کاران فعال و خوش سابقه در سطح کشور می تواند بارهای بازرگانان را با بهترین قیمت و در کمترین زمان ترخیص نماید. تاجر به دو صورت قیمت تمام شده و حق العملکاری می تواند به بازرگانان ارائه خدمت کند.

برخی خدمات تاجر در حوزه ترخیص کالا عبارتند از:

ترخیص کلیه کالاها و محموله های تجاری و صنعتی

ترخیص بصورت عقد قرارداد سالیانه با افراد و سازمان ها

ترخیص موردی برای کالاهای خاص

ارائه خدمات ترخیص کلیه بارهای تجاری و غیرتجاری

ترخیص کلیه بارهای خاص که نیاز به مجوزهای اختصاصی برای خروج از گمرک دارند

تخصیص کارشناسان مجرب به هر مشتری

پاسخگویی آنلاین به مشتریان

حذف واسطه ها و کاهش هزینه ها

ارائه مشاوره تخصصی رایگان به مشتریان در امور مربوط به ترخیص

 

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02188383579